Eaton KDB2100W
SKU: CS4892687MPN: KDB2100WAlternate Part #: 6642C76G02UPC/EAN: 786679451847
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | KDB |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |