Eaton JG3250XD14
SKU: CS4892424MPN: JG3250XD14Alternate Part #: SPECIAL1464UPC/EAN: 786685465609
Eaton Series C complete molded case circuit breaker







$2,974.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, Thermal-magnetic trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Aluminum, Load side, line side end cap, Metric, Engine generator, Reverse feed, 60 Hz, KPEKM4
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Engine generator |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 90 kVA/72 kW at 240 Vac, 181 kVA/144 kW at 480 Vac, 226 kVA/181 kW at 600 Vac |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Line | KPEKM4 |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminal Material | Aluminum |
| Terminals | Load side, line side end cap |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4892424 |
|---|---|
| MPN | JG3250XD14 |
| Alternate Part # | SPECIAL1464 |
| UPC/EAN | 786685465609 |

