Eaton JG3250S42
SKU: CS4892416MPN: JG3250S42UPC/EAN: 786679109526
Eaton Series C complete molded case circuit breaker







$3,976.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, Thermal-magnetic trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line/load, Engine generator, 12-24 Vac/dc opposite side w/ left pigtail, Reverse feed, 60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Engine generator |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 90 kVA/72 kW at 240 Vac, 181 kVA/144 kW at 480 Vac, 226 kVA/181 kW at 600 Vac |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc left pigtail opposite |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4892416 |
|---|---|
| MPN | JG3250S42 |
| UPC/EAN | 786679109526 |

