Eaton JGU325032W
SKU: CS4892180MPN: JGU325032WAlternate Part #: 75D1209G18UPC/EAN: 786689025229
Eaton Series G molded case circuit breaker




$9,973.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G, JG-frame Molded Case Circuit Breaker, Complete breaker , 250A, 200 kAIC at 240V, 150 kAIC at 415V, 150 kAIC at 480V, 50 kAIC at 600V, Three-pole, 600V, Metric, Line and load, 310+ electronic LSI
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac 50 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | 310+ electronic LSI |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4892180 |
|---|---|
| MPN | JGU325032W |
| Alternate Part # | 75D1209G18 |
| UPC/EAN | 786689025229 |

