Eaton JGU316032W
SKU: CS4892161MPN: JGU316032WUPC/EAN: 786689024741
Eaton Series G molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G, JG-frame Molded Case Circuit Breaker, Complete breaker , 160A, 200 kAIC at 240V, 150 kAIC at 415V, 150 kAIC at 480V, 50 kAIC at 600V, Three-pole, 600V, Metric, Line and load, 310+ electronic LSI
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac 50 kAIC at 600 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | 310+ electronic LSI |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4892161 |
|---|---|
| MPN | JGU316032W |
| UPC/EAN | 786689024741 |

