Eaton JD4200V
SKU: CS4891174MPN: JD4200VUPC/EAN: 782116047031
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Four-pole, 200A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Aluminum, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JD |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4891174 |
|---|---|
| MPN | JD4200V |
| UPC/EAN | 782116047031 |


