Eaton JD3150V
SKU: CS4891094MPN: JD3150VUPC/EAN: 786679341001
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$5,997.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Aluminum, Line and load, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JD |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Aluminum |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4891094 |
|---|---|
| MPN | JD3150V |
| UPC/EAN | 786679341001 |

