Eaton JDB4175W
SKU: CS4890963MPN: JDB4175WAlternate Part #: 1481D87G27UPC/EAN: 786679030097
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$6,143.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, J-frame molded case circuit breaker, Factory Sealed, 175A, Four-pole, Without terminals, Non-interchangeable thermal magnetic trip, JDB breaker
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JDB |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4890963 |
|---|---|
| MPN | JDB4175W |
| Alternate Part # | 1481D87G27 |
| UPC/EAN | 786679030097 |

