Eaton JDB4250W
SKU: CS4890971MPN: JDB4250WAlternate Part #: 1481D87G30UPC/EAN: 786679030127
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$6,143.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Four-pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JDB |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4890971 |
|---|---|
| MPN | JDB4250W |
| Alternate Part # | 1481D87G30 |
| UPC/EAN | 786679030127 |

