Eaton JDB2225W
SKU: CS4890848MPN: JDB2225WAlternate Part #: 1481D87G09UPC/EAN: 786679516157
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$4,933.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, J-frame molded case circuit breaker, Factory Sealed, 225A, Two-pole, Without terminals, Non-interchangeable thermal magnetic trip, JDB breaker
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JDB |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4890848 |
|---|---|
| MPN | JDB2225W |
| Alternate Part # | 1481D87G09 |
| UPC/EAN | 786679516157 |

