Eaton HVX100A1-2A1N1B4B5CB
SKU: CS4889547MPN: HVX100A1-2A1N1B4B5CBUPC/EAN: 782116932269
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 100 hp, Software, NEMA 1, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Std boards, Ext I/O card: 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Comm: Siemens Apogee FLN, FR 8, 100A
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Communication | Siemens Apogee FLN |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Horsepower | 100 hp |
| Input | EMC H Three-phase |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |