Eaton HVX100A1-2A1N1B4B5
SKU: CS4889545MPN: HVX100A1-2A1N1B4B5UPC/EAN: 782116932221
Eaton HVX9000 variable frequency drive
Contact us for pricing and availability
Product Details
HVX 9000 IS Drive-Standard, 100 hp, Software, NEMA 1, 230 (208-240)V, Keypad, Input opts: 3-phase, EMC H, No BC, Standard boards, Extended I/O card: 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO), Frame 8, 100A
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Brake Chopper | No brake chopper |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Extended I O Card | 1AI (mA isolated), 2 AO (mA isolated), 1 ext +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Horsepower | 100 hp |
| Input | Three-phase EMC H |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard boards |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230 V, 208-240 V |