Eaton HT29M11F3016
SKU: CS4886206MPN: HT29M11F3016Alternate Part #: HT30E017UPC/EAN: 786680207297
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$6,117.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 30 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4886206 |
|---|---|
| MPN | HT29M11F3016 |
| Alternate Part # | HT30E017 |
| UPC/EAN | 786680207297 |
