Eaton HMCP100L3CA11S24
SKU: CS4882789MPN: HMCP100L3CA11S24Alternate Part #: SPECIAL638UPC/EAN: 786679092163
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 100 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, 2A-2B Left terminal same side, Frame J-K, 160-240 A, Series C, Non-aluminum
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B Left terminal same side |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 160-240 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Non-aluminum |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |