Eaton HMCP003A0CA14B03
SKU: CS4882502MPN: HMCP003A0CA14B03Alternate Part #: SPECIAL731UPC/EAN: 786679090213
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection

$2,435.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 3 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, 2A-2B Right terminal same side, Frame J-K, 9-30 A, Series C, Non-aluminum terminals
Attributes
| Amperage Rating | 3 A |
| Auxiliary Switch | 2A-2B Right terminal same side |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 9-30 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Non-aluminum terminals |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882502 |
|---|---|
| MPN | HMCP003A0CA14B03 |
| Alternate Part # | SPECIAL731 |
| UPC/EAN | 786679090213 |


