Eaton HMCP070M2YS02
SKU: CS4882772MPN: HMCP070M2YS02UPC/EAN: 782116338504
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 70 A, Three-pole, Frame J-K, 210-700 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 12-24 Vac/dc left pigtail rear, Line
Attributes
| Amperage Rating | 70A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 210-700 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc left pigtail rear |
| Terminals | Line |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |