Eaton HMCP050K2CA02U62
SKU: CS4882717MPN: HMCP050K2CA02U62Alternate Part #: SPECIAL562UPC/EAN: 786679091586
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection

$2,905.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 50 A, Three-pole, 600 V, 250 Vdc, 50-500 A, Series C, Non-aluminum terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Magnetic Trip Range | 50-500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Non-aluminum terminals |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Rating | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882717 |
|---|---|
| MPN | HMCP050K2CA02U62 |
| Alternate Part # | SPECIAL562 |
| UPC/EAN | 786679091586 |

