Eaton HMCP030H1M02
SKU: CS4882690MPN: HMCP030H1M02UPC/EAN: 786679105665
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection

$1,194.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 30 A, Three-pole, Frame F, 90-300 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Frame Size | Frame F |
| Magnetic Trip Range | 90-300 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882690 |
|---|---|
| MPN | HMCP030H1M02 |
| UPC/EAN | 786679105665 |

