Eaton HKD3175W
SKU: CS4882043MPN: HKD3175WAlternate Part #: 6622C90G05UPC/EAN: 786679342824
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$10,606.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, K-frame molded case circuit breaker, 175A, Three-pole, 600V, 65 kAIC, Without terminals, Interchangeable thermal magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HKD |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882043 |
|---|---|
| MPN | HKD3175W |
| Alternate Part # | 6622C90G05 |
| UPC/EAN | 786679342824 |
