Eaton HFWF3160V
SKU: CS4881576MPN: HFWF3160VUPC/EAN: 782116941063
Eaton Series C complete molded case circuit breaker




$7,883.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFWF, Complete breaker, Adjustable thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 160A, 240 Vac, 70 kAIC at 240 Vac, Load side, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFWF |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881576 |
|---|---|
| MPN | HFWF3160V |
| UPC/EAN | 782116941063 |


