Eaton HFWF1160VL
SKU: CS4881512MPN: HFWF1160VLUPC/EAN: 786685389028
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

$2,239.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFWF, Complete breaker, Adjustable thermal, fixed magnetic trip type, Single-pole, 160A, 240 Vac, 70 kAIC at 240 Vac, Line and load, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFWF |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Adjustable thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881512 |
|---|---|
| MPN | HFWF1160VL |
| UPC/EAN | 786685389028 |


