Eaton HFD3175BP10
SKU: CS4881416MPN: HFD3175BP10Alternate Part #: 6604C37G29UPC/EAN: 786685021089
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, 10 bulk pack, 175A, Three-pole, Thermal magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 3.0000 |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |