Eaton GHC2015DVB3
SKU: CS4879551MPN: GHC2015DVB3UPC/EAN: 786685012216
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$925.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GHC, Fixed thermal and magnetic trips, Two-pole, 15A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480Y/277 Vac, Line/load, 50°C, Ring type, Ring type
Attributes
| Alarm Lockout | 1mk-1bk rear with right pigtail |
| Amperage Rating | 15 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GHC |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480Y/277 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Rating Plug | Binding head screws and clamps |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4879551 |
|---|---|
| MPN | GHC2015DVB3 |
| UPC/EAN | 786685012216 |


