Eaton GHC3070DS1
SKU: CS4879616MPN: GHC3070DS1UPC/EAN: 782116056361
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,803.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GHC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 70A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480Y/277 Vac, 120 Vac rear w/ left pigtail, Ring type
Attributes
| Amperage Rating | 70A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GHC |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480Y/277 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 120V three-pole left |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4879616 |
|---|---|
| MPN | GHC3070DS1 |
| UPC/EAN | 782116056361 |

