Eaton GD3030VFF01
SKU: CS4878785MPN: GD3030VFF01UPC/EAN: 782113763026
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,619.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Frame only, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 30A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 22 kAIC at 480 Vac, Freeze tested, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Frame only |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Freeze tested |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878785 |
|---|---|
| MPN | GD3030VFF01 |
| UPC/EAN | 782113763026 |









