Eaton GD3030V
SKU: CS4878784MPN: GD3030VUPC/EAN: 786680219450
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,246.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 30A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 22 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4878784 |
|---|---|
| MPN | GD3030V |
| UPC/EAN | 786680219450 |










