Eaton GD2025V
SKU: CS4878716MPN: GD2025VUPC/EAN: 782113686684
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 25A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878716 |
|---|---|
| MPN | GD2025V |
| UPC/EAN | 782113686684 |
