Eaton GD2030VA3
SKU: CS4878721MPN: GD2030VA3UPC/EAN: 786685106083
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,185.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 30A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, 1A-1B with right pigtail, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B with right pigtail |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GD |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4878721 |
|---|---|
| MPN | GD2030VA3 |
| UPC/EAN | 786685106083 |




