Eaton GDB3060DS101
SKU: CS4878682MPN: GDB3060DS101UPC/EAN: 782116058068
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,236.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 60A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 120 Vac rear w/ left pigtail 36” lead, Ring type, Ring type
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 120V three-pole left with 36 in leads |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878682 |
|---|---|
| MPN | GDB3060DS101 |
| UPC/EAN | 782116058068 |

