Eaton GDB3015DS1
SKU: CS4878657MPN: GDB3015DS1UPC/EAN: 786679119709
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,153.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 15A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, Line and load, 120 Vac rear w/ left pigtail, 50/60 Hz, Ring type, Ring type
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Line | Ring type |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Prod Load | Ring type |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 120V three-pole left with 36 in leads |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878657 |
|---|---|
| MPN | GDB3015DS1 |
| UPC/EAN | 786679119709 |

