Eaton FD4225K
SKU: CS4876839MPN: FD4225KAlternate Part #: 6639C28G01UPC/EAN: 786679040706
Eaton Series C molded case switch





$3,188.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, High magnetic molded case switch, 225A, Four-pole, Thermal magnetic trip, FD breaker
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | FD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Molded case switch |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4876839 |
|---|---|
| MPN | FD4225K |
| Alternate Part # | 6639C28G01 |
| UPC/EAN | 786679040706 |



