Eaton FDB3125LS
SKU: CS4875557MPN: FDB3125LSAlternate Part #: 6638C13G98UPC/EAN: 786679065600
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Stainless steel, Line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Stainless steel |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |