Eaton FDB2150LS
SKU: CS4875429MPN: FDB2150LSUPC/EAN: 782116127498
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Stainless steel, Line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Stainless steel |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |