Eaton FDB3125LM04
SKU: CS4875555MPN: FDB3125LM04UPC/EAN: 786679209042
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line/load, Three or four-pole imperial mounting base, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Three or four-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |