Eaton FDB3100LM04
SKU: CS4875532MPN: FDB3100LM04UPC/EAN: 786679209028
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, FDB, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line/load, Three or four-pole imperial mounting base, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FDB |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Three or four-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |