Eaton FAZ-B25/1-SP
SKU: CS4874104MPN: FAZ-B25/1-SPAlternate Part #: 167247UPC/EAN: 04015081637492
Eaton FAZ supplementary protector






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton FAZ supplementary protector,UL 1077 Industrial miniature circuit breaker-supplementary protector,Single package,Low levels of inrush current are expected,25A,15 kAIC,Single-pole,240/415 V,3-5X/n,Q38,50-60 Hz,Standard terminals,B Curve
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Application | Suitable for applications where low levels of inrush current are expected |
| Circuit Protection | B curve |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Interrupt Rating | 15 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 38.0000 |
| Special Features | Single package |
| Terminals | Standard |
| Trip Type | 3-5X /n |
| Type | UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector |
| Voltage Rating | 240/415V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4874104 |
|---|---|
| MPN | FAZ-B25/1-SP |
| Alternate Part # | 167247 |
| UPC/EAN | 04015081637492 |

