Eaton FAZ-B1/1-SP
SKU: CS4873943MPN: FAZ-B1/1-SPAlternate Part #: 167478UPC/EAN: 04015081639694
Eaton FAZ supplementary protector






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton FAZ supplementary protector,UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector,Single package,Low levels of inrush current are expected,1 A,15 kAIC,Single-pole,240/415 V,3-5X /n,Q38,50-60 Hz,6 terminals,B Curve
Attributes
| Amperage Rating | 1 A |
| Application | Suitable for applications where low levels of inrush current are expected |
| Circuit Protection | B curve |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Interrupt Rating | 15 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 38.0000 |
| Special Features | Single package |
| Terminals | 6 |
| Trip Type | 3-5X /n |
| Type | UL 1077 Industrial miniature circuit breaker - supplementary protector |
| Voltage Rating | 240/415V |
| Voltage Rating Uom | B22 |
Specifications
| SKU | CS4873943 |
|---|---|
| MPN | FAZ-B1/1-SP |
| Alternate Part # | 167478 |
| UPC/EAN | 04015081639694 |

