Eaton E58CBL18T111D2
SKU: CS4873543MPN: E58CBL18T111D2UPC/EAN: 782113319612
Eaton harsh-duty sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton harsh-duty sensor, E58 Series Tubular Plastic Body Photoelectric Sensor, 0.71 dia., Sensor dist: 8 In., 100 mA max DC, PNP Open Collector, PNP: 100 mA at 30Vdc, 9.8 Ft. ( 3m ) Cable input, Auto reset short circuit, 10 Ft. ( 3m )
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 9.8 ft (3 m) cable |
| Contact Configuration | PNP open collector |
| Contact Rating | PNP: 100 mA at 30Vdc |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873543 |
|---|---|
| MPN | E58CBL18T111D2 |
| UPC/EAN | 782113319612 |



