Eaton E58CAL18T110C2
SKU: CS4873533MPN: E58CAL18T110C2UPC/EAN: 782113147512
Eaton harsh-duty sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton harsh-duty sensor, E58 Series Tubular Plastic Body Photoelectric Sensor, Sensor dist: 80 Ft., 250 mA max DC, NPN Open Collector, NPN: 250 mA at 30Vdc, 9.8 Ft. ( 3m ) Cable input, Auto reset short circuit, 10 Ft. (3m), 0.71 diameter
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 9.8 ft (3 m) cable |
| Contact Configuration | NPN open collector |
| Contact Rating | NPN: 250 mA at 30Vdc |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Through beam |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873533 |
|---|---|
| MPN | E58CAL18T110C2 |
| UPC/EAN | 782113147512 |



