Eaton E57-12GE08-D
SKU: CS4872633MPN: E57-12GE08-DUPC/EAN: 782116072606
Eaton E57 inductive proximity sensor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Global Proximity Sensor, E57, 9 mm range, Straight, 12 mm, Unshielded, Output ON, 2-wire, 6.6 ft, 100 mA at 10-30 Vdc, \<2.0% sensing range, PVC, 2-wire DC, NO, 10-30 Vdc
Attributes
| Accuracy | < 2.0% sensing range |
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire DC, NO |
| Contact Rating | 100 mA at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Nickel plated brass |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature Max | 104 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 32 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit |
| Series | E57 |
| Size | 12 mm |