Eaton E51SAL6PC
SKU: CS4872410MPN: E51SAL6PCUPC/EAN: 782114006627
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor Style, Modular Inductive Proximity Sensor, Die Cast Zinc encl. and solid state output, 2-Wire AC, NO, 3 Pin Mini Connector, 20-264Vac/DC input, Short circuit protected, Shielded
Attributes
| Accuracy | < 0.3% |
| Actuator Function | Shielded |
| Connection | 3-pin mini connector |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 500 mA AC/DC Solid State Output |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 20-264 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green Output status: yellow |
| Maximum Ac Current | 500 mA |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit protected |
Specifications
| SKU | CS4872410 |
|---|---|
| MPN | E51SAL6PC |
| UPC/EAN | 782114006627 |

