Eaton E51ALT16PCU
SKU: CS2529051MPN: E51ALT16PCUUPC/EAN: 782113866482
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E51 NEMA limit switch inductive proximity sensor, Factory Sealed 6P+ Inductive Proximity Top Sensor Enclosure, 2 - Wire AC, NO, 500 mA AC/DC SS Output, 3 Pin Mini Connector, 20-264Vac/DC input, \< 0.3% accuracy, Shielded
Attributes
| Accuracy | < 0.3% |
| Actuator Function | Shielded |
| Connection | 3-pin mini connector |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 500 mA AC/DC Solid State Output |
| Enclosure Material | Housing: die cast zinc Head: plastic |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68 |
| Input Voltage | 20-264 Vac/dc |
| Led Indicator | Power on: green Output status: yellow |
| Maximum Ac Current | 500 mA |
| Maximum Dc Current | 500 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit protected |
| Sensor Type | Inductive proximity |
Specifications
| SKU | CS2529051 |
|---|---|
| MPN | E51ALT16PCU |
| UPC/EAN | 782113866482 |

