Eaton E49S73EP7
SKU: CS4871650MPN: E49S73EP7UPC/EAN: 782114982914
Eaton E49 compact metal limit switch
Contact us for pricing and availability
Product Details
E49 IEC Limit Switch,2 Normally Closed Contacts,Offset Roller Lever
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Self-extinguishing PA-6 (glass-reinforced, polyamide) |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6P, NEMA 13, IP65 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -22 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Offset roller lever |
Specifications
| SKU | CS4871650 |
|---|---|
| MPN | E49S73EP7 |
| UPC/EAN | 782114982914 |






