Eaton E47BMS02
SKU: CS4871549MPN: E47BMS02UPC/EAN: 782113770826
Eaton E47 limit switch




$18.29
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Precision Limit Switch, E47, Straight plunger, Screw Terminals, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Straight plunger |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Mineral filled phenolic |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 15 A |
| Maximum Dc Current | 15 A |
| Operating Speed | 0.01 mm/s-1m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS4871549 |
|---|---|
| MPN | E47BMS02 |
| UPC/EAN | 782113770826 |











