Eaton E47BMS30
SKU: CS1050795MPN: E47BMS30UPC/EAN: 782113771021
Eaton E47 limit switch




$20.75
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Precision Limit Switch, E47, Roller lever, Screw Terminals, 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc, 0.01 mm/s-1m/s, 1-SPDT (Form C)
Attributes
| Actuator | Roller lever |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1-SPDT (form C) |
| Contact Rating | 15A at 250 Vac, 6A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Mineral filled phenolic |
| Environmental Rating | NEMA 1 |
| Maximum Ac Current | 15 A |
| Maximum Dc Current | 15 A |
| Operating Speed | 0.01 mm/s-1m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E47 |
| Type | E47 |
Specifications
| SKU | CS1050795 |
|---|---|
| MPN | E47BMS30 |
| UPC/EAN | 782113771021 |











