Eaton E34XB120V2-53A15X
SKU: CS4871449MPN: E34XB120V2-53A15XUPC/EAN: 782113861418
Eaton E34 pushbutton
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton E34 pushbutton, 30.5 mm, Corrosion Resistant, Illuminated, Momentary, Extended, guarded, Red actuator, Incandescent, transformer light unit, 1NO, 120 V light unit
Attributes
| Actuator | Extended, guarded |
| Actuator Color | Red |
| Application | Pushbutton |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Illumination | Illuminated |
| Light Unit Type | Incandescent, transformer |
| Light Unit Voltage | 120 Vac |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | E34 |
| Special Features | E34 series |
| Type | 30.5 mm, Corrosion Resistant Watertight/Oiltight |