Eaton E2L3600MPW
SKU: CS4868796MPN: E2L3600MPWAlternate Part #: 6613C94G44UPC/EAN: 782114209097
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,862.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Complete breaker, Interchangeable magnetic only trip, 2500-5000A trip rating, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, Without terminals, Mining
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 2500-5000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 2500-5000 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868796 |
|---|---|
| MPN | E2L3600MPW |
| Alternate Part # | 6613C94G44 |
| UPC/EAN | 782114209097 |




