Eaton E2L3600MNW
SKU: CS4868793MPN: E2L3600MNWAlternate Part #: 6613C94G40UPC/EAN: 782114209059
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Interchangeable magnetic only trip, 1500-3000A, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, 22 kAIC at 250 Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 22 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 1500-3000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 1500-3000 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |