Eaton E2L3400WU65
SKU: CS4868771MPN: E2L3400WU65Alternate Part #: 83E8827UPC/EAN: 782114985304
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$7,535.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2L, Interchangeable thermal-magnetic trip, 2000-4000A trip rating, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, no term., Mining, 120 Vac mining same side w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2L |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac 22 kAIC at 250 Vdc |
| Magnetic Trip Range | 2000-4000A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 110-240 Vac or 110-125 Vdc left pigtail same side |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 2000-4000 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining same side with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868771 |
|---|---|
| MPN | E2L3400WU65 |
| Alternate Part # | 83E8827 |
| UPC/EAN | 782114985304 |

