Eaton E2F3030S22
SKU: CS4868218MPN: E2F3030S22Alternate Part #: 6599C34G70UPC/EAN: 782114621134
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$2,774.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, F-frame, E2F, Non-interchangeable mag only trip, 90-300A trip rating, Three-pole, 30A, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, Line/load
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2F |
| Class | Mining |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 90-300A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 90-300 A |
| Trip Type | Non-interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty sealed |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868218 |
|---|---|
| MPN | E2F3030S22 |
| Alternate Part # | 6599C34G70 |
| UPC/EAN | 782114621134 |

